Quinou namočíme na 10 minut do studené vody, pak vodu slijeme, zalijeme novou čistou vodou v poměru 1 : 2 = jeden díl quinoa semínek na dva díly vody (vývaru) a vaříme cca 15 minut, pak necháme zaklopenou ještě zhuba 5 - 10 minut dojít. Quinou vaříme v osolené vodě, ochucené například bylinkami, česnekem... nebo přímo ve vývaru.
2
Z uzené masa, které jsme vařili například k čočce nebo bramborové kaši, případně jako ovar před silvestrovskou nocí, nám zůstal skvělý vývar, ze kterého si uděláme česnečku.
3
Pravidlem prý bývá, že na kilogram masa by měla připadnou hodina vaření, ale to je podle mého názoru zavádějící a záleží spíše na druhu masa. Také vody by nemělo být moc, postačí vody trochu nad maso, soli přiměřeně podle slanosti masa, přidat koření dle chuti, kousek mrkve a celeru, případně menší cibuli a vařit doměkka. Během vaření odebíráme případnou pěnu.
4
Vývar přecedíme. Dle potřeby (je-li vývar silný) naředíme vodou, kousek zbylého masa pokrájíme do vývaru, přistrouháme česneku tolik, kolik nám je libo, opepříme, pokud chceme přidáme i trochu pokrájené vařené zeleniny, aby byla polévka barevnější a krátce povaříme.
5
Do talíře dáme vařenou quinou (množství dle chuti každého), nasekané čerstvé bylinky a kdo chce, ještě může přidat i čerstvě nastrouhaný nebo rozetřený česnek. Vše zalijeme vroucím vývarem s masem a podáváme.