Pro paní Hedviku - recept se jmenuje Černá Venuše kvůli tmavě hnědé barvě krému, ne kvůli absenci mléka. Recept se dá samozřejmě udělat is horkým mlékem, ve kterém se tmavá čokoláda rozpustí. Já osobně mléko nepoužívám, ale je na každém z nás jak se rozhodně. Proto nechápu tu ironii. Zkuste dezert s mlékem, je výborný.Jinak Kokos milk a podobné instantní rostlinné nápoje v prášku používám právě kvůli dcerčině nesnášenlivosti laktázy (jinak by chudina jíst nemohla takřka nic) a kvůli tomu, že neobsahují žádný cholesterol a navíc obsahují také vlákninu. Ale co člověk, to názor.
Souhlasím s Vámi Hedviko, také mám z vlastní zkušenosti potvrzeno, že samotné mléko mě a mé děti zahleňuje, ale samozřejmě komu žádné problémy nedělá, ten ať ho pije s chutí. Pro paní Terezu - nezpochybňuji vaše tvrzení, dcerce opravdu chybí enzym laktáza, špatně jsem se vyjádřila. Sýry, tvaroh, jogurty apod. jí bez zdravotních problémů.Pro paní Zdeňku - nechci Vám Váš názor vyvracet, myslím, že pravda není černobílá a o prospěšnosti a školdiovsti mléka už bylo napsáno mnoho článků a studií, tak ať si z nich každý vybere dle libosti. jinak děkuji za pozdrav, taky Vám a Vašim blízkým přeji pevné zdraví.Pro anonyma - řeší-li instantní nápoje v prášku problém nesnášenlivosti mléka či chybějícího enzymu laktázy, nemám nic proti nim. každý si může pít a jíst vše dle libosti.
Anonyme-dobrá trefa.:-)) V receptu vlastně mléko,jako takové vlastně vůbec není.A co je Kokos milk vůbec netuším,protože se o tyto výrobky nezajímám a nesmí mi domů.To jste mě tedy dostal :-)))..Vida,stačí jedna poznámka mimochodem,že mléko je hlenotvorné a z Černé Venuše je rázem Venuše bílá:-)))
Majka , sobotu som čítala v časopise Život reportáž o kozej farme na Slovensku, ktorá v spolupráci s pražským ústavom vyrába ako doplnok výživy tablety z kozieho mlieka, ktoré majú veľmi veľký úspech pri liečení alergií, cukrovky, dýchacích ciest a pod. Kozy sú chované prírodným spôsobom, bez antibiotík a pod. Nedá sa nimi predávkovať. Tabletám je udelený certifikát, bohužiaľ nebol napísaný názov tabliet, išlo by o reklamu. Skúste sa popýtať v lekárňach. Možno dcérke pomôžu.
Anonym, mne nevadia, pretože ich nepijem:)))))
Když už tak bádáte o tom, zda mléko je či není zdravé, zaráží mne, že vám zřejmě nevadí instantní nápoje v prášku.
Terezko,souhlasím s Vámi. Já nejsem chemik,jen vycházím z různých odborných studií,které ráda čtu. Vychází mi,že mléko je opravdu hlenotvorné a jen jako takové by se pít nemělo. Jen v podobě kysaných výrobků,sýrů apod.Vápníku je v těch krabicích minimálně a kromě vit. D potřebujeme hlavně hořčík a to dokonce 1:2,aby se vápník vstřebal.A máte pravdu,tělo se musí poslouchat, a právě proto mnoho úplně zanedbatelných potíží jako bolení hlavy,občas ucpaného nosu bez rýmy apod.,může být způsobeno pitím mléka.A nikdo neví čím to je. Zahleněním organismu...:-)))
Hedviga, pasterizáciou sa zničia baktérie, ale nie vápnik. Pri pasterizácii nie sú zničené zložky mlieka. Ono je to asi najlepšie nechať na svoje telo a počúvať sa. Ak mi mlieko a výrobky z neho chutia, asi si to telo žiada. Ak nie, tak sa nesiliť do niečoho, čo mi nechutí:)))
To,že mléko zahleňuje,je jasná pravda. Stačí když máte obyčejný katar průdušek a rozumný lékař vám řekne omezte mléčné výrobky. A navíc to každý cítí sám na sobě. Vytváří se mnohem větší množství hlenu. O to víc kašlete. Třeba profesionální potápěči nesmějí pít mléko,protože zahleňuje plíce a pak by mohli mít problémy. Je fakt, že mléko nepiji,protože ta krabicová těžko snáším-boleníčko:-) a navíc většina tak požadovaného vápníku už je dávno zničena pasterizací a jinými úpravami.Vápník se dá lehko nahradit i jinými potravinami. Jinak nic proti mléku,pokud bude čerstvé a nezávadné...ale kde ho seženete....?:-)
Majko,článek psala lékařka,odbornice na výživu,ne redaktorky časopisu.Mám zdravotnické vzdělání a o výživu se samozřejmě zajímám taky.Souhlasím s Terezkou a věřím i vám.Chtěla jsem se jenom vyjádřit k tvrzení,že je mléko hlenotvorné,které paní doktorka odmítá.Zdravím vás a přeju zdraví vám i dceři.
Majka, je to smola, ale keď môže kyslomliečne výrobky, tak jej chýba enzým laktáza na štiepenie laktózy. To jen ten lepší prípad, verte, stačí vynechať mlieko a nahradiť ho kyslomliečnymi výrobkami. Nie je to alergia, to by neznášala nič z mlieka. Tak vám držím palce a pozdravujte dcérku:)))
Po samotném mléku dcerka silně zvrací a má průjem, zakysané výrobky jí ale kupodivu nevadí, takže naštěstí může jíst tento moučník bez nějakých zdravotních problémů. Kokos milk a nápoje podobného typu jsou naštěstí snadno k sehnání, proto s nimi nahrazuji mléko i v moučnících, chlebech apod.
Majka, ak má dcéra alergiu na mlieko, možno jej nevadia výrobky z mlieka, syr, tvaroh, jogurty a pod. Veľa ľudí, ktorí majú alergiu na mlieko, môže výrobky z mlieka. Neskúšali ste ?
Paní Terezo, máte samozřejmě pravdu, ale vzhledem k tomu, že má dcera je alergická na mléko (a já ovšem zase na tu sóju), tak se snažím do stravy naší rodiny zařadit i rostlinné produkty bohaté na vápník (např. sezamové semínko, sušené meruňky atd...) Občasnými procházkami a přiměřeným pobytem na slunci se v těle vytvoří dostatek vitaminu D, takže s ukládáním vápníku by problém být neměl.
Mlieko má zásaditý charakter, odtiaľ možno vznikol názor, že zahlieňuje, čo ale podľa výskumov nie je pravda. Asi 8% populácie neprodukuje enzým laktázu štiepiaci laktózu, prejaví sa to problémami pri trávení mlieka, ale nie je to alergia ( aj keď existujú alergici na mlieko). Mimochodom, jedným z najsilnejších potravinových alergénov je sója a výrobky z nej. Dĺžka života cicavcov sa nedá porovnávať s dĺžkou života človeka. Ak by žili tak dlho ako človek, mali by osteoporózu tiež. Ale samozrejme vápnik je aj inde, ide len o to, že v mlieku sa nachádza vápnik a vitamín D súčasne, bez vitamínu D sa vápnik v tele neuloží. Nezanedbateľný je obsah jódu, draslíka, horčíka, selénu, vitamínu B12, atď. Ale samozrejme, každý si vyberie podľa svojho:))) S tými časopisami máte Majka pravdu, známa mi pracuje v jednej redakcii a viem od nej ako takéto články vznikajú.
Omlouvám se, ten anonym jsem byla já :) Ještě něco málo k tématu, nechci urazit redaktorky Vlasty či Květů nebo podobně orientovaných ženských časopisů, ale jejich články ohledně výživy nebývají zrovna na odborné bázi a často čerpají z jich zastaralých poznatků. Zkuste si přečíst nějakou nově vydanou knihu o stravování a budete překvapena mnohými fakty o potravinách. Alemléko samozřejmě nikomu nezakazuji,každý si může pít a jíst vše dle libosti. :)
Ona se různá tvrzení ohledně jednotlivých potravin a jejich účinků na lidský organismus dost často mění, ovšem faktem zůstává, že člověk jako jediný savec pije mléko i po uplynutí laktačního období (tj. od narození do zhruba věku tří let) a že intolerance na laktózu (mléčná bílkovina) patří mezi nejčastější potravinov alergie v populaci. Mléko a mléčné výrobky také obsahují celkem nezanedbatelné procento "zlého" cholesterolu.I proto se snažím mléko nahrazovat. Z mléčných výrobků používám jen zakysané varanty.Je to samozřejmě pouze věc názoru, znám také spoustu lidí, kteří pijí 1-2 litry mléka denně a jsou úplně v pohodě. V receptu lze Kokos milk (či jiný rostlinný nápoj) nahradit pár lžícemi horkého mléka.Zkuste recept s mlékem, na chuti by se to podpesat nemělo.
Majko,nedávno jsem četla v Květech nebo ve Vlastě (už si přesně nepamatuji) krásný článek o mléku.Psalo se tam,že tvrzení,že je mléko hlenotvorné nemá žádné opodstatnění.
Kokos milk se dá sehnat v téměř každé prodejně zdravé výživy a také ve větších supermarketech (např. Billa). Dobré jsou i nápoje značky Zajíc (Pohankový nápoj, Rýžový nápoj, Sójový nápoj) od firmy mogador.Jinak v receptu lze místo horkého nápoje Kokos milku použít k rozpuštění medu a čokolády horké mléko. (Ovšem užití mléka se snažím omezit, je totiž hlenotvorné).
Mám dojem, že se to dá sehnat ve větších supermarketech a ve zdravé výživě.U nás jsem to viděla i v lékárně.
Majko, kde se dá sehnat Kokos milk, popř. jaký je výrobce? Krém vypadá zajímavě