Dobrý den, ráda by jsem Vám chtěla nabídnout sušený šípek z oblasti Brdských lesů. Jsou výborné na přípravu šípkového čaje. Můj tel. 602936788
Dík za fotku :-*
Drcené šípky jsou lepší, lépe se z nich vylouhuje vše potřebné. Drtí se celé plody, tedy i se semínky. U nás na Vysočině je šípků všude dost, sbíráme je a sušíme nad kamny. Pokud je budete sbírat, tak někde opravdu v přírodě, dál od silnice. Drtím je v hmoždíři. Když dojdou, koupím v lékárně drcené rovnou, už mám holky velké, takže to nevadí. Já čaj dělám podle Lenky od té doby, co mi popsala svůj způsob a jsem spokojená, Váš způsob je rychlejší. Musím si ho někam poznamenat ;-)
Našla jsem ještě jinou variantu ;)Lžičku drcených šípků zalijeme studenou vodou a necháme nejméně hodinu vyluhovat, poté je zahřejeme k bodu varu a necháme ještě 15 minut louhovat. *Netuším, co je nejlepší, pro zachování co nejvíce Céčka.*Chtěla jsem se zeptat: ty šípky sbíráte jen tak někde v přírodě na stráni? A louhuje se šípek celý i se semínky a vším? Díky a zdravím :)
Jaruško, to jste jako můj manžel, ten tam křížaly přidává také, i do mátového čaje, což se podle mě obě chutě tlučou, ale proti gustu žádný dišputát, jak říkala moje babička. Šípky také hodně vaříme.
Lenko, ten Váš způsob zřejmě zachová víc vitamínu C. Zkusím to podle Vás:-) Malé děti už sice nemám, ale šípkový čaj máme rádi pořád. Já do něj ještě přidávám nasušené jablečné křížaly.
Opravuji - ohřeju k bodu varu VODU! a horkou(teplou) vodou šípky přeleju. Chybička se vloudila ...
Šípkový čaj je u nás velmi oblíbený. Obsahuje velké množství vitamínu C, výborný jako prevence proti nachlazení. Já každý rok nasuším 3 až 4 čtyřlitrové lahve. Čaj dělám tak, že ohřeju k bodu varu varu a horkou vodou zaliju sušené šípky (vařím ve 4-litrovém hrnci). Sundám z plotýnky a nechám přikryté nejlépe přes noc. Šípky pěkně změknou. Druhý den ohřeju a šípky rozmačkám. Uvolní se dužina ze šípků, čaj má pěknou barvu a je fakt dobrý.