ks
rajčata
malá, ještě pevná, ne úplně dozrálá, žlutá až oranžová
3
ks
paprika
4
ks
kozí rohy
5
ks
feferonka
1
ks
kořen petržele
1
ks
celer
bulva
3
stroužek
česnek
40
g
sůl
1
l
voda
Postup přípravy receptu
1
Svaříme vodu se solí na 4% roztok (na 1 l vody 40g soli) a necháme vychladnout. Zeleninu oloupeme a očistíme. Květák rozebereme na menší růžičky, mrkev a petržel nakrájíme na 2 - 3 cm kousky, celer na 1 cm plátky a ty na 2 - 3 cm velké kousky. Zeleninu naskládáme do 2 nebo 5-ti litrových lahví, skládáme těsně k sobě a zlehka je stiskneme dolů. Nahoře uděláme věneček z celerového listí a vše zajistime dřevěnými nebo umělohmotnými pružnými proužky (perky) tak, aby po zalití vychladlým roztokem zůstala zelenina potopená a nevyplavávala na hladinu. Naplněné sklenice se nechají stát při pokojové teplotě (nejlépe na nějakém tácu či plechu, při kvašení se stane, že voda "přešumí") tak dlouho, dokud neproběhně proces mléčného kvašení (podle teptoty v místnosti tak 5 -6 dní). Láhve se v tuto dobu nezavírají, víčko se na ně jen položí, aby se do láhví neprášilo, či nespadl dovnitř nějaký hmyz. Pokud se udělá souvislý povlak, tak dolejeme solný roztok tak až ho odstraníme (přeteče z láhve ven). Tekutina má být cca 1 cm nad zeleninou. Jakmile proběhne proces kvašení (tekutina se vyčistí - vyčeří), nasazovacími umělohmotnými víčky sklenice uzavřeme (nezavírat napevno kovovými víčky uzavírací hlavou!!!) a nechají ve sklepě (nebo spíži s konstantní teplotou - nesmí tam mrznout nebo být teplo!) asi 2 týdny dozrát. Pak je možné zeleninu jíst. Po celou dobu je třeba kontrolovat, zda je zelenina potopená a popřípadě dolévat studeným solným roztokem. Případný vytvořený šum odstraníme.
2
Poznámka: V některých bytech je trochu problém najít místo, kde trošije "dozraje" a nezkazí se. Mělo by tam být temno, chladno a stabilní teplota. Poprvé doporučuji vyzkoušet jednu menší sklenici. Pokud se vše povede, je možné ji nadělat do zásoby, zelenina takto upravaná vydrží celou zimu. Načnutou sklenici si dáváme raději do lednice. Správná trošije je křupavá, mírně slaná zelenina, servírujeme ji buď jako doplněk k jídlu (místo salátu), nebo na obložení studených mís.
Zaregistrujte se k odběru newsletteru a my vám každý týden zašleme osvědčené tipy.
Komentáře k receptu
maria
|14. 11. 2016 17:56
Tato zelenina se jmenuje TURŠIJA
Lucie
|18. 4. 2016 14:32
Já jsem to naložila na zkoušku 1,5 sklenici(různou kořenovou zeleninu + zelí), nechala v kuchyni na lince a na druhý/třetí den to už bylo mňam...a teď to jím a asi mi to dlouho nevydrží..dnes toho udělám více do 5l Děkuji
Jarmila
|23. 11. 2015 22:35
Tahle zelenina je výborná, jen bych těla vědět, kde kupujete ta dřevěná preka. Maminka je používala, ale nikde je nemohu sehnat. Jestli někdo víte, dejte mi vědět na j.hokrova@seznam.cz. Děkuji.
Hanča
|30. 9. 2015 11:09
Děláme to léta,trochu jednodušeji: vodu nepřevařuji,musí to být kupovaná neperlivá v petce,nikoli z kohoutku! Sklenice uzavřeme hned umělohmotnými víčky,dáme na plech (kvůli vytečení šťávy) do sklepa - tzn. tma a chlad.Vůbec nemusíme kontrolovat celých šest týdnů,kdy zelenina "zraje". Je to úžasná mňamka hlavně po silvestrovské (i jiných bujarých) noci ;-)
Blagica
|24. 10. 2012 15:41
Zdravim, jen bych chtěla poopravit název, není to TROŠIJE ale TURŠIJA...
Neodpustím si opět nepřipomenout tento recept... právě jsme nakládali, je nejvyšší čas....
ladislava staffenová
|6. 10. 2009 10:34
Tuhle zeleninku takto nakládám, jen čeaneku dávám na 3 litry 3 stroužky a i když bydlím v paneláku, kde je poměrně teplo (jihozápad), tak mi vydrží.A Simča má pravdu, nemá chybu.-))
Simča Sládková
|6. 10. 2009 09:47
Jen lehce připomínám tento recept - právě teď je vhodná doba na nakládání!!!! Máme naloženo 15 sklenic, poslala jsem i foto, tak bude tento recept snad i v "náhodných receptech" a bude se připomínat :-).
Simča Sládková
|5. 9. 2008 16:25
Zdeni, klidně vydrž, ono je to ovlivněno tím počasím. Jinak pokud budeš chtít tu zeleninu na uložení na zimu, tak počkej a nakládej to až z podzimního květáku, ten letní tolik nevydrží.... Ten podzimní je i za rok pěkně křupavý....
Zdena z JM
|5. 9. 2008 13:04
Prosím autorku o radu: naložila jsme 2.várku zeleniny. Už je to 8.den a voda je stále zakalená. U první várky to trvalo přesně 6 dní, než se vyčistila. Mám strach, aby se nezkazila. Může to být tím, že je v místnosti o nějaký stupeň chladněji, než u první várky?Díky za odpověď.
Zdena z JM
|25. 8. 2008 07:03
Tak ze dvou 1,5 l sklenic stačila dozrát jen jedna. První sklenice se snědla už během dvou týdnů "dozrávání". Je to opravdu výborné. Dávám 1 a nakládám dalších zhruba 10 sklenic. Simčo, díky za recept.
Zdena z JM
|6. 8. 2008 06:55
Simčo, tak zelenina je naložená. Krásně to vypadá, tak doufám, že to bude i dobře chutnat. Pokud se podaří, tak by to mohla být taková nízkokalorická pochoutka na zimu.
Simča Sládková
|5. 8. 2008 13:29
Zdeni, zkus to a uvidíš... moji rodiče mi líčili, že než se odstěhovali od prarodičů, tak tam zkoušeli spíž, sklep, koupelnu a nevím co ještě... Nakonec v předsíni byla půdička a tam se zadařilo :-). Teď bydlí v domku, kvašení nechávají v kuchyni a potom to odnesou do sklepa a tam to vydrží do dalšího jara či léta.... Každá návštěva se na to u našich vrhá a žebrá recept :-)
Zdena z JM
|5. 8. 2008 07:08
Zajímavý recept, asi vyzkouším. Tak jak radí autorka, asi nejdříve do dvoulitrové lahve.Dnes jdu na to a tak za 3 týdny dám vědět. Teď je na to ta nejvhodnější doba.