Tak tohle je urcite dobrutka.Já znam stryky z detstvi,ale trochu jinak..."po nasymu" ve Slezsku a v Beskydech ho taky tak delaji mistni "gorole" se stryky pecou na plotne kamen nebo na sporaku na suche plotynce.Pak pomazat maslem,k tomu cukr,pro rozmlsance smetana a nema to chybu.Jo,vzpominky jsou nejhezci,dneska uz je clovek neudela tak,jak nase babicky...
To je rovněž moje vzpomínka na dětství,když stryky dělala babička.Původně je to slezský název,ale to je jedno.Babička to dělala v troubě na pekáči.Nesladí se těsto,ale až povrch stryku.Díky za připomenutí,musím udělat-švestky čekají v mražáku
Stryky se tomu říká na valašsku. Já to dělám na velké pánvi. Těsto dělám přesně, jako na bramborák, včetně česneku. Nejdříve upeču po jedné straně, obrátím a obložím švestkami. Na chviličku přiklopím poklicí a dosmažím. Pokud vaříte jen pro jednoho nebo pro dva, množství z pánve stačí. Pak pocukruju. Je to vážě strašná dobrota. Chutě sladká, slaná, nakyslá a česneková tvoří nevídanou harmonii, i když se to nezdá. Chce to vyzkoušet. Dávám 1. Jo, ještě varování: Švestky jsou strašně horké!! Vždycky si popálím pusu:-))
Ráda bych se zeptala, ty brambory se nesolí? Ráda bych to vyzkoušela, ale tohle mi vrtá hlavou. Děkuji.
Znam ten recept z detstvi dala ho babicka aji moje mama je to vinikajici jako malej sem to mel hodne rad kdyz me obe umreli tak sem nevedel jak se to dela u nas se tomu rikalo barchest moc moc diky za recept doufam ze to je ono hned to viskusam
Taky tento recept znam z detstvi.Jsem rada za tyhle recepty,nemaji chybu! Diky vsem...
tohle je jedno z mých nejoblíbenějších jídel :)) mňam
Výborné!! Měla jsem tu kilo švestek a nevěděla, co s nimi, protože jsem v Anglii a sehnat mouku na pořádný koláč je náročný úkol. Tohle jsem servírovala příteli po jeho návratu z práce a olizoval se až za ušima. Nejlépe je podávat horké a hodně pocukrované!
Moje babička z Orlických hor dělala totéž, ale pokladla těsto kyselými jablky. Místní název je kucmoch a jeden plech nikdy nestačil. Hotové se pocukruje.
To máte pravdu paní Terezko.Oni ty naše babičky ,ale stejně měli všechno tak trochu zvláštně lepší.Moc mi to od ní chutnalo,sice doma taky,ale jinak.
Kdesi som toto nedávno čítala, ale ešte som to nikdy nerobila. Teraz určite vyskúšam. Tie naše babičky varili ale dobroty...
Moje babička to taky dělala a převzaly jsme to i se sestřenicemi po ní. Stryka dělala i s jiným ovocem, třeba s meruňkami nebo borůvkami. Každoroční hit babího léta!
Tento recept dělávala babička ,takže jsem to převzala po ní ,ale zrovna PROČ stryk??? na to nedokážu odpovědět.
Tak to bylo něco!! Znám to, ale proč mě nikdy nenapadlo na to dát švestky :-) ? Za to mě napadlo zamíchat do toho cukru na posypání mletý mák. Tím se ta skvělost ještě podtrhne! A za to máslo se vřele přimlouvám. Ještě si dovolím poznámku, co to vlastně stryk je. Je to ve slezském nářečí bramborová placka (převzalo z polštiny). Díky za recept, dávám 1.
A určitě vám to chutná. Já to budu teprve dělat až začnou prodávat ty měkké švestky to pak je něco!
Já to horké ještě poliju rozpuštěným máslem a pocukruji.