Polévku dělám hodně podobně celý život, je to recept mé babičky a říkáme jí "kyselka". Sušené houby nenamáčím na noc, zdá se mi to zbytečné, já je jenom spařím vařící vodou, chvilku nechám, potom proleju studenou vodou a dám do vařící vody, kde už mám brambory. Dávám také drcený kmín a nakonec kopr v soli. Vejce dávám rozkvedlaná do hotové polévky, nechám lehce přejít varem a přidám i zelenou pažitku a petrželku.Vynikající.Jo, pochopitelně šlehačku a trochu zakysané smetany s moukou - až jsou brambory uvařené, to bych zapomněla....
Včera jsme měli na oběd, výborná , rychlá a jednoduchá, určitě znovu uvařím. Krásná vzpomínka na dětství
Právě jsem dovařila, je naprosto úžasná, vzpoměla jsem si na své dětství ...
super
Tuhle polévku znám i já:) akorat maminka vždy říkala, že nám udělá"mlíkovou" polévku, nedávala tam houby, ani kopr, byla vždy výborná, moje teta místo brambor dává kroupy, také bašta.
Tuhle polévku znám. Je moc dobrá,vařila jí moje maminka.Do polévky přidávala zesklovatělou cibulku,ale ne vejce.Děkuji moc za recept. V mládí jsem se o vaření nezajímala a již se nemám koho zeptat jak se které jídlo přesně dělá.Ještě jednou díky.
Vzpomněla jsem si na podobnou mléčnou polévku, ale místo brambor byla jako zavářka hrubé strouhání z mouky a vejce a byla mírně přislazená a babička přidávala také někdy sušené houby už asi bez cukru. Byla to dobrota
Kulajda je docela starý jihočeský název:-) Moje západočeská babička jí říkala "se závarkem" a dělala ji ze zakysané smetany bez octa, bez hub a bez kopru.
Je to tak, kulajda je pravděpodobně nový název pro mléčnou polévku a bramborem a houbama a koprem, vaří se hodně ve školních jídelnách, s nemocnicích. Stará česká kuchyně zná bud houbovou,nebo koprovou variantu, ale obě včetně té nové kulajdy jsou dobré
Třeba je, ale u nás se vždycky vařila bílá houbová, a nebo koprová a nikdy se nedával dohromady kopr a houby! A název kulajda se nepoužíval, ani mně nic neříká. Musela jsem se podívat do receptů. Jen doufám, že se zase nerozběhne diskuse o tom co je a není správně. Já jsem si jen zavzpomínala.
Není to kulajda bez kopru?
Polévku nám taky vařila babička a dnes ji vařím vnoučatům já. My jí říkáme bílá houbová, vejce neděláme ztracená, ale přidáme buď rozkrájené vařené, nebo pustíme do vroucí polévky a rozmícháme vidličkou. Někdo má rád úplně bez vajec. Kyselíme zpravidla podle chuti každý sám na talíři, někdo vůbec, jiný dost. A nejlepší je ze směsi různých druhů hub. Taky je dobré použít smetanu zakysanou, nebo dobrý jogurt, pak není ocet potřeba. Teď jsem si vzpomněla, že se někdy brambory uvařily zvlášť a na talíři si je každý pokrájel a zalil polévkou z hub. A kdyby někdo chtěl vědět kolik hub a kolik brambor, tak to je podle toho kolik nasbíráme hub. Když hodně, tak těch brambor stačí málo, no a když se nám nedařilo, tak to nastavíme bramborama. Dobrou chuť.