Tak mi amasaké také zůstalo spíše jako rizoto než jako kaše, odhaduji nízkou tepolotu při začátku fermentace, i když jsem to hlídala teploměrem. Příště nebudu čekat na 50° ale vmíchám pšenici už při 60°. Zkusím z výsledku upéct dort, dle paní Smiřické.
Konečně jsem se odhodlala a na Amasaké zadělala :o) už se hřeje v peřinách a jsem moc moc zvědavá jak to dopadne. Doufám, že se nezklamu a budu Amasaké dělat častěji. Mám malého synka a hledám různé výživové alternativy. Snad mi Amasaké trošku pomůže :o)
Míšo, mně se amasaké povedlo, a měřila jsem potraviny suché a spíš jen od oka. Chci se podělit o dobrou zprávu, a to že jsem vyrobila z amasaké výborný dort - smíchala jsem ho jen s celozrnnou žitnou moukou, dvěma lžícemi cukru, sodou a semínky, upekla, a pak promazala patra jedno povidly, druhé kysanou smetanou se skořicí, a pak pomazala karobem smíchaným se zbytkem povidel a hnědým cukrem a trochou kvalitního oleje. Nakonec jsem dort posypala kokosem, a pak jsme ho museli sníst, protože byl výborný a dělaly se nám boule za ušima. Mockrát děkuju za recept na amasaké, protože mi velmi zpříjemnil život :o).
Na toto jídlo se chystám už od vánoc. Dnes byl učiněn první pokus a výsledkem byla strašná lepenice. Asi budu za blbce, ale suroviny jako pšenice a rýže jsou váženy hotové nebo suché? Dnes jsem dělala z 1/2 kg rýže a 50 g pšenice váženo v suchém stavu. Zítra bude pokus se surovinami zváženými po uvaření a naklíčení, tak uvidíme.
Amasaké používám už dlouho. Jako fermentaci používám pšenici, kterou bez předchozího naklíčení umelu v tříštivém kávomlýnku, jde to i s celozrnnou pšeničnou moukou, měla by být čerstvá. Pšenici lze koupit v zdravé výživě.
Jupí, Veroniko, a vůbec holky všechny, mám hroznou radost že se s odvahou vrháte do neznáma ! Když jsem recept zapsal, nedoufal jsem v takovou odezvu, tak díky za další tip využití Amasaké. Vždyť oni ti kluci šikmoocí umí nejen počítače a roboty, jejich kultura je starší než naše a lecčemus se u nich dá přiučit :-)
Povedlo se :-) Trochu jsem sice ošidila přípravu (místo pšenice po prvním neúspěchu a selhání staršího mixeru jsem tentokrát použila celozrnnou mouku), ale jinak se za něj neskromně vůbec nestydím ;-) Část se ztratila hned s oříšky, jogurtem a ovocem, zbytek šel do trouby - pěkně smíchané s několika druhy vloček, hrozinkami, sušeným zázvorem a jablky, citrónovou kurou, dýňovými, lněnými, slunečnicovými semínky, 1 balením tvarohu, perníkovým kořením, dál už si nevzpomenu, zkrátka "co špajz dal" a je to mňamka největší. Uznávám, že pro návštěvy ne moc důstojný koláč, ale já děkuju za tento nevšední recept.
Poměr kaše a mouky odladíte => pokud je Amasaké málo sladké, přidejte příště pšenici; a naopak pokud má příchuť pšenice příště ji uberte. Odhadem je poměr 1:10, ale není to kritické.Tak přeji hodně úspěchů a zdravé mlsání :-)
Majko, omlouvám se za pozdní odpověď, toulal jsem se po Evropě :-) Rýži či jiné obilovinz vařím klasickz s vodou 1:2-3 podle požadované hustoty, nic neslévám. Pokud použijete pšenicim, musí být perfektně rozmixovaná, nebo ji umelte mlýnkem na maso; předtím naklíčit nebo aspoň namočit přes noc. Z mouky jsem to nezkoušel, ale podle knih to jde, zkuste.
Včera večer jsem náhodou narazila na amasaké a dostala na něj chuť. Nicméně, naklíčenou pšenici jsem zrovna po ruce neměla, tak jsem se rozhodla učinit pokus a udělala amasaké s použitím pšeničných klíčků a lupínků zakoupených v Countrylifu. Poměr rýže a pšeničného reaktantu jsem odhadla. Poté jsem nechala v peřinách přes noc (cca 9 hod). Myslím, že se amasaké povedlo docela dobře:-) K snídani bylo s trochou kysané smetany a skořicí.
Dnes naše peřina úspěšně uvařila výborné amasaké. Jen fermentace do sladkosti trvala 8 hod, ale možná byla rýže na počátku chladnější. Nejím žádný tepelně zpracovaný cukr a dočasně ani med, a tak mne to věru nadchlo. Zkusím i nějaký ten koláč.
No to je ale blaf!
Tak jsme z úspěchem zlikvidovali včerejší nepodařené amasaké ke snídani. Jelikož mělo strukturu rizota, přimíchala jsemk němu mírně medem oslazený jogurt, slunečnicová semínka, nabobtnalé rozinky a výslednou směs jsem přelila nahrubo rozňahňanými jahodami z první jahodové úrody. Nejstarší syn a manžel jídla typu sladká rýže nejedí, ale zbytek rodiny (já a další čtyři děti a jedno v bříšku) jsme si pošušňali.Takže to až taková katastrofa nebyla :)
omlouvám se, můj komentář z předešlého dne byl asi příliš dlouhý, takže na otázku č.2 se zeptám znovu - bylo by možné místo rozmixované naklíčené pšenice použít celozrnnou pšeničnou mouku? A když ano, měla by být čerstvě mletá nebo stačí z obchodu? A nezmění se nějak poměr surovin nebo příprava. Moc Vám Martine děkuji za odpovědi, ráda bych znovu vyzkoušela (i když teď mám trochu strach)
omlouvám se, můj komentář z předešlého dne byl asi příliš dlouhý, takže na otázku č.2 se zeptám znovu - bylo by možné místo rozmixované naklíčené pšenice použít celozrnnou pšeničnou mouku? A když ano, měla by být čerstvě mletá nebo stačí z obchodu? A nezmění se nějak poměr surovin nebo příprava. Moc Vám Martine děkuji za odpovědi, ráda bych znovu vyzkoušela (i když teď mám trochu strach)
Tak jsem se dnes pokusila o amasaké a bohužel výsledek nedopadl podle mého očekávání :( postupovala jsem přesně dle receptu, ale i po šesti hodinách fermentace byla rýže jen velmi mírně nasládlá a konzistenci měla stále jako rizoto. Na dva hrnky rýže (hrnek po 150 ml) jsem dala šest lžic pšenice (vše počítáno v suchém stavu). Strašně jsem se těšila, tak mě to docela mrzí. myslím, že teplota byla dobrá, hrnec byl docela horký i po 6 hodinách v peřinách, možná to bylo tím, že máme malý a starý mixér, který prostě nebyl schopný rozmixovat naklíčenou pšenici na kaši (ačkoliv jsem do mixéru dala jednu naběračku vody z uvařené rýže). Takže v tom je asi zakopaný pes. Velmi ráda bych amasaké vyzkoušela znovu a mám na Vás martine prot dva dotazy: (asi se Vám budou zdát hloupé, ale opravdu si nevím rady) Mám vodu, která zbyde v uvařené rýži vylévat nebo ji nechat v hrnci do které pak zamíchám rozmixovanou pšenici? A dotaz č.2 .
Vlasto, díky za chválu a hlavně jsem rád že se další člověk přesvědčil že existuje "bezcukrová cesta", pouze náš potravinářský průmysl o ní mlčí - je totiž levná a zdravá.Majko, pšenici jako fermentovací složku jsem zatím nevynechal. Ale bez obav, naklíčená pšenice neobsahuje lepek. A samotné Amasaké mám odzkoušeno z rýže, pohanky a jahel, fantazii se však meze nekladou. Dobré jsou i kombinace. Možno výsledek rozmixovat. Použít i jako základ na těsto na pečení. Vyzkoušejte, dejte vědět :-)
Chtěla bych se zeptat ohledně amasaké na to, zda se naklíčená pšenice nedá nahradit jinou naklíčenou obilovinou (např. ječmenem, ovsem apod...).
Teda musím říct, že Amasaké je naprostá lahůdka, dobrota, mňamka a já nevím co ještě. Synkovi jsem svařila s vanilkovým pudinkem a skořicí, vůbec jsem nedoslazovala, já si dala samotné s trochou nízk. tvarohu navrch a opravdu jsme si moc moc pochutnali.Vyzkouším i další Vaše recepty. Děkuji!!!
Štěpánko, jsem rád že se povedlo i chutnalo (a hlavně dětem). Máte zcela pravdu, Amasaké pracné není, vlastně se "vaří" samo pod peřinou :-) A klidně ho udělejte 4-5 litrů, co zbude svařte s pudinkem nebo použijte jako základ na nákyp, rozmixované do krémů a náplní atd.Jitko, pšenici propláchněte (podobně jako rýži) a pak semelte nabo rozmixujte s trochou vody. Zcela bez vody zahltí mixér, je tuhá. Kokos a cokoliv dalšího dle chuti (sušené ovoce, kakao, karob, skořice, ...) je jen navíc, hlavní je základ = sladká kaše bez cukru. A dále si ji zpracujte jak jen budete chtít, držím palce !
Dobrý den Martine, moc díky za recept. Mám jeden dotaz, tu pšenici semelu syrovou s vodou ve které jsem jí namáčela??? A je nutný ten kokos??? Moc děkuji Jitka
vyzkoušela jsem uvedené amasake (použila jsem kulatozrnnou rýži + sušené meruňky) a musím pochválit, kaše byla výborná, slaďoučká, děti nevěřily, že tam není cukr, a překvapilo mne, že poměrně sytá (nebo jsem jí snědla moc?). Není nijak pracné, musí se akorát promyslet časová doba. Martinovi děkuji za četné příspěvky- postupně je hodlám vyzkoušet!
Evo, Amasaké je tak sladké že např. s pudinkem a trochou mléka ho vařím již bez přídavku cukru. Ke konci fermentace ho můžete ochutnat, ale zatím mi ještě po 6 hodinách nikdy nezkyslo. Pouze 1x když jsem ho skladoval 3 dny nepřevařené.
Matine, děkuju Vám za radu. Problém byl asi v tom, že jsem dávala málo pšenice a teplota byla spíše nižší. Dnes se mi již amasaké povedlo, bylo hezky sladké. Příště nechám fermentovat ještě trochu déle (dnes jsem nechala 5 hodin), amasaké bych snesla ještě sladší... tak snad mi to nezkysne. Těším se na Vaše další recepty.
Evo, těžko na dálku říct "kde udělali soudruzi z NDR chybu" :-) Vidím 2 možnosti: 1) nízká teplota buď již na počátku nebo málo zabalený hrnec vychladnul /nebojte se startovat když je hrnec na dotek horký, naměřil jsem uprostřed i 68°C a fermentace jela jak po másle/ 2) málo naklíčené nebo namočené pšenice nebo byla mletá nahrubo.Takže:- pšenici rozmixujte s trochou vody na kaši /malé úlomky zrníček v ní nevadí/ nebo ji semelte mlýnkem na maso- semleté pšenice musí být cca 1/10 objemu vařeného základu, případně trochu více- základ před vmícháním musí mít teplotu 60°C (nejméně 50°C), a hrnec si musí v peřinách tuto teplotu udržet po celou dobu. Pšenici do základu dobře vmíchejte.Amasaké jsem dělal mockrát, z rýže, celozrnné rýže, jáhel, pohanky nebo i jejich směsí, takže na surovině pro základ nezáleží.
Martine, chtěla bych Vás požádat o radu. Postupovala jsem dle Vašeho návodu, ale po 6 hodinách byla rýže jen lehce nasládlá (v některých receptech radíte použít hodně sladké amasaké..). Měla jsem obavu ji déle nechat, aby nezkvasila. Také kaše vůbec nezřídla, i na konci fermentace měla konzistenci jako na rizoto. Poradíte, kde je asi chyba? V jakém množství vařit rýži? Já dala na půl kila rýže 1 litr vody. I Vaše ostatní "zdravé" recepty zkouším, jsem jimi nadšená. Děkuji za ně i za Vaší radu ohledně amasaké.
Dámy, děkuji Vám coby průkopnicím za odvahu jít do neznáma a jsem rád že chutnalo :-)Rýži můžete použít jakoukoliv, broušenou, parboiled i Natural (tu namočit a vařit déle – cca 1 hodinu). Kaše fermentací zřídne oproti tomu kdyby vychladla samotná rýže, ale zůstává stále kaší, není to polévka, to je O.K.Wlastislawo, máte zcela pravdu, amasaké stačí uchovat v lednici nepřevařené. V zimě je výhodné hrnec ochladit přímo ve sněhu, šetří to lednici.
Tak jsem dala střednězrnnou, bylo to dobré, do části jsem vmíchala strouhaný kokos a med a udělala kuličky - obalila v kokosu a dala do ledničky - moc dobré k čaji. Akorát s tím převařováním na zastavení fermentace nevím - bylo to i po 5ti hodinách pod dekou tak husté, že by se to určitě připálilo - ale v lednici už fermentace neštěstí neprobíhala, nebo se tak zpomalila, že jsme to před zkysnutím stačili sníst :-)
řekla bych že kulatozrnou,když dělám sladkou rýži,používám jedině tuto,(není sypká,naopak lepkavá takže drží při sobě) je z ní ale výborné i rizoto.-má trochu jinačí chuť
Jaký typ rýže je na amasaké nejvhodnější? A nestačí k zastavení fermentace zmrazit? Musím před zmrazením převařovat?