Díky Lence, ano, takto se připravuje ajvar. Žádná cibule, česnek nebo rajčata.
Opravdový srbský ajvar se dělá ze speciálních paprik, jsou to takové dužnatější kapie. Občas jsou k sehnání v zelenině v Ječné. Lilek není nutný. Papriky se pečou na roštu venku. jsou pak lehce uzené. Pak se dají do "igelitu" a posléze svléknou a "odjádří" a promyjí. A dají se pořádně vykapat, nejlépe do síťovky. Až potom se melou a dlouho vaří s olejem a solí. Lze přidat feferonku.
Ajvar se hodí snad ke všemu Já si ho dávám nejradši s pljeskavicou nebo k salátům.<a href="http://www.maxima-trade.cz/"> Ajvar</a> z pečených paprik pokud je kvalitní, skvěle vylepší každé jídlo.
Jukněte na stránky www.maxima-trade.cz vše tam najdete. 8-)
A kde přesně ho tam mají?? Nikde jsme ho nemohli najít:/
Pokud chcete ochutnat pravý ajvar mají ho v obchodě v Žitné, kde prodávají srbské produkty. Na jejich stránkách mají, že otevřeli i bistro, s rodinou se tam v pátek chystáme
tento recept jsem vyskoušel a s ajvarem nemá nic společné snad papriky a lilek neví proč tam dávate rajčata když v ajvaru nejsou velký problém u tohoto receptu je zahuštění vařil jsem to pul dne a pořád to byl kečup,nakonec jsem to dochutil a zahustil surovinama které nejsou v receptu a zavařil jinak chutově dobrý,použival jsem místo kečupu.
Zdravím, loni jsme dostali Ajvar od známé z Chorvatska, tak jsem se rozhodla, že ho udělám. Dělala jsem to dvakrát, jednou z pečených paprik a podruhé z nepečených. Musím říct, že ten z těch nepečených byl o hodně chutnější. Měla jsem šest sklenic a tento víkend už jsme načali poslední. Manžel si to maže na chleba s máslem. Myslím, že letos budu dělat zase Ajvar z čerstvé zeleniny a dvojnásobnou dávku :-) ;-)
Fakt super jídlo. Kapie, lilek,oloupaný česnek a cibuli nechávám rozpéci na plechu s troškou oleje, z kapií následně sloupnu slupku. Další postup obdoný - přidám další ingredience včetně olivového oleje, dále již nevařím a tyčkovým mixerem mixuji. Když se přidá více lilku, ajvar neztratí červenou barvu, ale naopak se více zahustí. Výborné s domácím pečeným chlebem.
Přidávám ho i k masu na pečení. Dělám ze zelených paprik a dávám tam ještě lžíci plnotučné hořčice.
come
Pane Vaclav, ze spanelskych paprik jsem to bohuzel nezkousela! Musi byt kapie - maji lepsi formu na peceni na plotne:-) Nedokazu si predstavit jak upecu ty spanelske, leda v troube ale nasledni chut nebude to prave "orechove":-) Spise se podle mne daji pouzit zelene slovenske papriky, barva bude trochu jina ale to snad nevadi:-))
Pokládám ajvar - koupený nebo servírovaný v jedné restauraci vTribunj (u Vodice- u Šibeniku) za božské "jídlo".Prosím, potřeboval bych upřesnit míru toho hrnku - 1,5 hrnku - 0,37 litru oleje ? a pak : takřka nevidíme v supermarketech termín kapie - vždy papriky. Dá se ajvar dělat z červených, zpravidla španělských paprik ? Myslíte,že teď v prosinci se dá sehnat kapie ? Děkuji.Jiří V.
Máca, aivar je dobry ke karbanatkam a sekane, vetsinou se upravuje s pridanim porku. Jinak za meho detstvi jsme to meli na bily chleba s maslem jako snidane nebo odpoledni svacinka:-) Kjopoolu, kde je vice lilku je vyborny jako salat na prikusovani k čírymu aperitivu (ciste palence:-)
Zajímalo by mě k čemu se ajvar používá. Místo hořčice? Děkuji
Tašina, souhlasim - jsou recepty s pecenima a oloupanima paprikama. Ajvaru je spousta, co rodina, to recept - viz "lutenice me babicky" :-)) Ajvar (nazev v zemich byvale Jugoslavie ) = lutenice ( nazev v Bulharsku) = velice podobne "kjopoulu" (nazev v Turecku) Vsechni recepty jsou zde na kucharce on-line. Tento tetin recept ovsem je ze syrovych, ale to mu neubira na kvalite, verte mi:-))
Hledala jsem recept na ajvar a nasla tento. Ale nejak jsem si vsugerovala, ze papriky maji byt pecene a oloupane. Navic ma pak ajvar asi daleko lepsi chut.