Jsou kusy masa, které k dušení přímo vybízejí – líčka, kližka, krk, skvělý je i ořech, spodní šál nebo roštěnec. Ať už budete maso na ragú dělat v kuse, nakrájené na plátky nebo na kousky, tady je pár zásad, které byste měli dodržet.
Jak na hovězí ragú?
• Maso před tepelným opracováním nechte ohřát na pokojovou teplotu. Zůstane tak šťavnatější a neochladí rozpálenou pánev.
• Důkladně odblaňujte. U kližky a podobných kusů masa odstraňte aspoň ty největší a nejtužší blány, které zkazí chuť i jinak perfektního masa.
• Maso, a to i kuřecí, opečte na rozpáleném oleji, aby se zatáhlo a nepouštělo šťávu.
• Ve výpeku opečte všechnu zeleninu a koření včetně rajčatového pyré – pustí tak mnohem více chuti a vůně.
• Nejlepší je pozvolné dušení v troubě – lépe se propojí suroviny a na rozdíl od plotny nemusíte téměř míchat. Teplotu nastavte na 160–170 °C a hovězí maso v hrnci pod poklicí duste asi 3,5–4 hodiny. Jednou za čas ho ale zkontrolujte a podle potřeby podlijte.
V troubě je také rovnoměrněji rozprostřené teplo. Pokud použijete litinový hrnec, který teplo vede dokonale, bude výsledek stoprocentní a riziko připálení minimální.
• Pokud podléváte vínem, nešetřete na něm. Vždy vybírejte stejně dobré víno, jaké byste pili. Hovězí není levná surovina, příprava dá spoustu práce a byla by škoda jídlo zkazit levným vínem. Červené vybírejte spíš plnější a sladší, bílé je většinou lepší suché.
• Do ragú se kromě mrkve a řapíkatého celeru hodí i petržel, žampiony, sušená rajčata, černé olivy nebo papriky, chutím se meze nekladou. Jen myslete na to, že ne všechna zelenina zvládne tak dlouhé dušení jako celer nebo mrkev a přidávejte ji až v průběhu dušení. Olivám a třeba lilku stačí posledních 30 minut, brambory nebo batáty snesou klidně hodinu.