Žampiony mají příjemnou vůni se stopou po mandlí nebo anýzu a jsou pevné na skus, proto se hodí k mléčnému kvašení. Neloupou se, jen se jemně čistí. Nejznámější je žampion polní, který se smí sbírat jen k vlastní spotřebě a pochází z něj šlechtěné odrůdy. Bílé žampiony upotřebíte úplně všude.
Žampiony mají jednu velkou výhodou. Můžete si je pěstovat sami. Od jara do podzimu venku, celoročně třeba v garáži nebo ve sklepě. Poslouží k tomu předem připravený substrát, který stačí jen zvlhčovat, nebo injekční stříkačky se sporami, jimiž substrát naočkujete.
Do bezmasého žampionového chlebíčku můžete přidat i kousek slaniny, my ho ale nechali bez toho. Použijte do něj žampiony hnědé. Hnědý klobouk a bílá třeň ho odlišuje od ostatních druhů. Je tvrdší, voňavější a také trvanlivější.
Jemnou chuť tresky žampiony krásně podpoří. Použijte klasické bílé žampiony. Jedním z dalších druhů je i portobello žampion. Krémová steaková houba je pevná, šťavnatá, plná betaglukanů. Je výborná na minutku nebo do burgerů. Méně známý je žampion lesní, který má silnou chuť i vůni, což ho předurčuje do smaženic či k rychlému zapékání. Vhodný je i do salátů.