Tohle heslo propagovaly naše babičky, když nutily své potomky dojídat zbytky polévky. V dnešní době si ale málokdo najde při obědě čas na dobrou domácí polévku, nanejvýš se dostanou ke slovu instatní polévky ze sáčku. Ale alespoň o víkendech bychom měli do jídelníčku pořádnou polévku zařadit. Důvodů proč si polévka nezaslouží upadnout v zapomění je hned několik...
Ze zdravotního hlediska je významné množství tekutiny, kterou organismus v polévce dostane. Polévka také žaludek připraví na konzumaci dalších hutných pokrmů a podporuje proces trávení a štěpení. Dalším důvodem je probouzení chuti k jídlu, které je důležité hlavně u slabých nebo nemocných lidí. Významnou roli také hraje teplota podávané polévky, neboť zvyšuje nebo snižuje teplotu celého těla. Zapomenout nesmíme ani na nutričně významné látky, které polévka obsahuje.
Polévky nemusíme podávat pouze k obědu. Některé druhy polévek se hodí také k snídani, svačině, husté polévky mohou zasytit i při večeři. Všechno závisí na správně zvoleném druhu polévky, proto je na místě uvést základní dělení polévek a jejich charakteristiky:
1. vývary
připravujeme z kostí, masa, zeleniny a koření, jež po delší dobu velmi zvolna vaříme. Tradičně se do vývarů přidávají různé zavářky z těstovin, obilovin, vnitřností nebo tzv. vložky z těsta, vajec. Speciálním druhem vývaru je bujón - velmi silný masový vývar, který se podává horký, čirý, zlatavé barvy a posypaný petrželkou.
2. bílé polévky
dostaly své jméno podle jíšky, která se zalévá vodou nebo vývarem. Jako hlavní složka se přidává zelenina, obiloviny, luštěniny nebo maso. Zeleninové polévky mohou být z jednoho druhu zeleniny nebo kombinované. I zde hraje velkou roli přidané koření, které zvýrazní chuť zeleniny. Zeleninové polévky můžeme po skončení tepelné úpravytzv. legírovat - zjemnit přidáním smetany, másla, mléka. Těmto polévkám říkáme krémové.
3. přesnídávkové polévky
jsou obohacené zvýšenou dávkou masa, uzeniny a zeleniny, někdy i těstovin. Mohou to být vývary i polévky zahuštěné jíškou, protože jsou velmi syté a husté podáváme je samostatně s pečivem a nápoji.
4. zdravotní nebo dietní polévky
se připravují podle dietních předpisů při konkrétních zdravotních potíží. Bývají lehké, aby co nejméně zatěžovaly organismus. Patří sem polévky šlemové vařené z obilovin, mléčné, zeleninové. Připravují se většinou zcela bez tuku a ochucují se čerstvými bylinkami.
5. speciální polévky
budou poslední v tomhle přehledu. Do této skupiny můžeme zařadit všechny exotické, národní a jiné netradiční polévky.