Na srdečně cévní choroby umírá v ČR 55 % obyvatel. Vysoká hladina cholesterolu samozřejmě není jediným viníkem. Svou roli hraje kromě způsobu stravování a nadváhy také dědičná dispozice, ale zejména kouření, stres, nedostatek pohybu a odpočinku. A tady je možnost pro každého z nás - změnou životního stylu se dá riziko srdečního onemocnění výrazně omezit!...
Co je to cholesterol a nač ho potřebujeme?
Cholesterol je jemná voskovitá substance. Nachází se jednak v potravě, kterou konzumujeme a také v naší krvi. Právě krevní cholesterol se často spojuje se srdečními chorobami. Krevní cholesterol vzniká v játrech. V malém množství je pro člověka nezbytný - je to důležitá část buněk a některých hormonů. Produkce cholesterolu v játrech je stimulována množstvím tuku, který dostáváme v potravě. Játra ale tvoří více typů krevního cholesterolu: jeden typ bývá označovaný jako tzv. dobrý cholesterol HDL, zatímco druhý typ je pokládán za škodlivý LDL.
HDL cholesterol vlastně pomáhá odstraňovat přebytečný cholesterol z krevního řečiště, naopak LDL cholesterol transportuje cholesterol z jater do cév. U každého člověka jsou přítomny stále oba typy cholesterolu - čím větší podíl má cholesterol HDL, tím lépe pro srdce a krevní oběh.
Proč je hladina krevního cholesterolu nebezpečná?
Při většině oběhových a srdečních chorob je průtok krve k srdci omezován tukovými usazeninami uloženými v krevním řečišti. Kromě jiného tyto usazeniny obsahují velké množství cholesterolu. V některých případech se může průsvit cévy tak zúžit, že zásobování srdce krví je narušeno a dochází k vážným poruchám srdeční činnosti.
Jak můžeme svoji stravou ovlivnit hladinu cholesterolu v krvi?
Játra v našem těle působí mimo jiné jako regulátor prudukce cholesterolu. Tuky a zvlášť nasycené tuky v potravě povzbuzují játra k produkci nežádoucího škodlivého LDL cholesterolu. Proto je základní pravidlo při snižování hladiny cholesterolu založeno na omezení příjmu tuků, a nahrazení nasycených tuků nenasycenými.
Výborné zdroje nenasycených tuků jsou například některé ryby - makrela, losos nebo sardinka. Z olejů se doporučuje využívat nejvíce slunečnicový, olivový nebo sójový olej. Další důležitý předpoklad je dostatečná konzumace vlákniny - celozrnné pečivo, těstoviny, brambory a rýže. Samozřejmostí je bohatý příjem ovoce a zeleniny - nemají téměř žádný tuk a zásobují nás vitamíny, minerálními látkami a vlákninou.
Další pomocníci v boji proti cholesterolu jsou obiloviny, hrách, čočka, fazole a zelenina se zelenými listy. Naopak se doporučuje omezit konzumaci jater a jiných vnitřností a vajec.
Podle nových výzkumů nesmíme zapomínat na tzv. antioxidanty - při reakci volných radikálů s krevním cholesterolem totiž vznikají nebezpečné látky. Mezi antioxidanty patří vitamín C z ovoce a zeleniny, vitamín E z rostlinných olejů a beta karoteny obsažené například v mrkvi.