Rýži dvakrát propereme ve studené vodě a necháme 8 hodin namočit. Nasypeme do hrnce koření, přidáme scezenou rýži a zalijeme vodou cca 2 cm přes povrch a vaříme asi 10 minut.
2
Na oleji orestujeme rozinky a na proužky nakrájenou mrkev, vložíme do rýže, promícháme a vařečkou, obráceným koncem vytvoříme několik děr. Přikryté savým hadrem na pokličce ještě dusíme na plotýnce mnimální teplotou 45 minut.
3
Mezitím nakrájíme skopové maso na kostky a osolíme. Připravíme si cibuli nadrobno a na tuku osmahneme do zlatova. Přidáme maso, orestujeme a zalijeme trochou vody, přidáme lžíci protlaku, koření, lžíci kečupu,trochu sojové omáčky a dusíme do měkka.
Pilaf jsme dnes vyzkoušeli a byl dobrý, sice jsem si trochu upravila postup, protože jak psala Marsí, podstatou pilafu je vaření rýže a masa dohromady. Takže jsem začala de facto od konce a když bylo maso pěkně opečené přidala jsem rýži, nechala ji také lehce orestovat a pak až jsem přidala další suroviny a celé jsem to nechala dusit hezky do měkka. Výsledkem byl chutný skopový pilaf - doporučuji příliš nešetřit rozinkami, dodají mu na zajímavosti v chuti ;o). Za recept chválím.
Vratislav Krupař
|13. 1. 2008 11:00
Savý hadr na pokličce má ten efekt, že pára která se sráží na pokličce neskapává zpět na rýži a tak se vysušuje.Musí se ale dělat na velmi mírném ohni a nejlépe v hrnci s teflonovým povrchem.
Marsí
|8. 1. 2008 13:21
No..určitě to bude dobré, ale z vlastní zkušenosti vím, že na pilaf by se ta rýže měla vařit přímo s masem a nebo v té šťávě po masu. Já vařím pilaf s krevetkami nebo s kuřecím masem, maso podusím až je měkké, pak vyjmu a přidám rýži s vývarem, když se i rýže podusí, vrátím maso zpět.Tak dostane ta rýže lepší šmak. Ale to je jen můj názor...:-)
Gábina H
|8. 1. 2008 12:33
Jakou funkci má ten savý hadr na pokličce? Já vařím rýži 20 minut. 45 se mi zdá moc